Odborová organizace OS ECHO DEZA a.s. Valašské Meziříčí
Pro vstup do členské sekce je nutné být přihlášen.

Os.číslo zaměstnance:

Heslo:

registrovat se
zapomněli jste heslo?


Vyhovují Vám akce pořádané odbory?
Ano
  48%
Ne
  42%
Nikdy jsem se žádné akce nezúčastnil/a
  4%

Jednání s vedením Agrofert Holding

9.prosince 2009

V centrále Agrofertu v Praze se konalo pravidelné půlroční setkání vedení holdingu se zástupci odborových organizací potravinářských a chemických firem. Za Agrofert Holding se zúčastnili výkonný ředitel Ing.Petr Cingr a ředitel personální divize Ing.Jiří Fiala. Za zaměstnance Dezy se do Prahy vypravil Radim Přikryl. Mimo potravinářských firem z Česka i Slovenska měly na jednání své zástupce naše sesterské chemičky Lovochemie, Synthesia, Precheza, Fatra Napajedla, Fatra Chropyně a slovenské Duslo.

Informace, které nám tlumočili pánové z vedení holdingu, nebyly příliš optimistické, především pro chemii. Dá se říci, že stále trvá stav, kdy je dobrých zpráv pomálu, chemičkám se příliš nedaří a vyhlídky na rychlé zlepšení situace jsou iluzorní. Ze jmenovaných firem se v letošním roce dařilo prakticky jen Precheze, a to hlavně díky příznivé souhře vnějších okolností.

Jako vážnou hrozbu pro chemii cítíme stále evropskou ekologickou legislativu REACH, jejíž dodržování si vyžádá tak ohromné náklady, že se zcela určitě podepíše na konkurenceschopnosti evropské chemie jako celku. Stále ještě nelze přesně vyčíslit náklady na certifikaci jednotlivých výrobků, ale zcela určitě budou jen pro Dezu v řádu desítek milionů korun.

Dobrá zpráva je snad pouze ta, že v tomto období hospodářské recese je chemická větev Agrofertu relativně stabilizovaná a neočekává se další vlna snižování počtu zaměstnanců a další drastická úsporná opatření.

Zástupci odborů pak s vedením holdingu probírali celou řadu otázek, debata se točila nejvíce okolo úsporných opatření ve firmách, propouštění, změn v managementech firem apod. Za Dezu byla mj.nastolena otázka odměn za hotovosti, resp.za zásahy mimo pracovní dobu. Agrofert pro toto nemá určenou společnou politiku a je na jednotlivých firmách, jak si hotovosti ošetří. Podle vyjádření kolegů z jiných firem, situace se liší podnik od podniku.

Setkání s vedením Agrofertu bylo rozhodně užitečné, nicméně nepřineslo příliš pozitivních informací. Věříme, že za půl roku budeme moci na příštím setkání říci, že jsou jasně patrné signály zlepšování situace v chemii a v celé české i evropské ekonomice.